LH55VMBUBGBXXY
Shipping Weight:
21.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
LH55VMBUBGBXXY, 5557473, 8806094428322
Always-on, space-saving solution with ultra-narrow bezels
Always-on, space-saving solution with extreme-narrow bezels
Impactful Visuals
Ultra-narrow bezels
With an ultra-narrow bezel measuring just 3.5mm, the UNB Video Wall delivers an impactful visual experience. Combined with a slender design and 69.9mm cabinet depth, you can create an immersive, captivating and dependable viewing experience.
Transform any space with high impact visuals
View content from a variety of angels
Wide viewing angles
View content from any angle
Vibrant images
Non-glare panels
Vibrant images in any light
Image for illustrative purposes only
Image enhancement
Picture enhancer mode
Image enhancement
Convenient mobile calibration
Colour Expert Pro Mobile solution
Comprehensive calibration to fit your needs
Display UHD content
Daisy Chain and Optional Signage Player Box
Advanced presentation, simplified operation
Four compatible screens (sold individually) are required to be connected to create UHD display.
The Signage Player Box is sold separately.
Durable and user-friendly design
IP5X Verified
&sp
Specifications
Specifications Detail
Display
  • Diagonal Size 55"
  • Panel Type IPS
  • Resolution 1,920 x 1,080
  • Pixel Pitch (HxV) 0.63x0.63
  • Brightness (Typ) MAX 500 nit
  • Contrast Ratio 1,200:1
  • Viewing Angle (H/V) 178/178
  • Response Time 8ms
  • Color Gamut 72 %
  • Glass Haze 25 %
  • H-Scanning Frequency 62.7~72.3kHz
  • Maximum Pixel Frequency 82MHz
  • V-Scanning Frequency 57~63Hz
  • Dynamic Contrast Ratio 45,000:1
  • Operation Time Support 24/7
Connectivity
  • HDMI In 2
  • DP In 1
  • DVI In Yes
  • Version of HDMI 2
  • Version of DP 1.2
  • Version of HDCP 2.2
  • Tuner In N/A
  • USB 1
  • IR In Yes
  • HDBaseT In N/A
  • Audio In Yes
  • Audio Out Stereo Mini Jack
  • Video Out Yes
  • Power Out No
  • RS232 In Yes
  • RS232 Out Stereo Mini Jack
  • RJ45 In Yes
  • RJ45 Out N/A
  • WiFi N/A
  • 3G Dongle N/A
  • Bluetooth N/A
Electrical
  • Power Supply AC100-240V 50/60Hz
  • Power Consumption (Off Mode) N/A
  • Power Consumption (On Mode) 220 W
  • Power Consumption (Sleep Mode) 0.5 W
Set Dimension (WxHxD)
  • Set Dimension (WxHxD) 1213.5 x 684.3 x 73.1 mm
  • Package Dimension (HxWxD) 1398 x 844 x 257 mm
Weight
  • Net Weight 21.2 kg
  • Package Weight 28.8 kg
Operation Conditions
  • Temperature 0~ 40
  • Humidity 10 ~ 90%
Mechanical Specification
  • VESA Mount 600 x 400 mm
  • Bezel Width 2.25mm(U/L), 1.25mm(R/B)