LH85QMCEBGCXXY
Shipping Weight:
53.9 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
LH85QMCEBGCXXY, 5925627, 8806094979909
Display
Display diagonal2.16 m (85")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m ²
HD type4K Ultra HD
Response time10 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178 °
Viewing angle, vertical178 °
Pixel pitch0.487 x 0.487 mm
Vertical scan range48 - 75 Hz
TouchscreenNo
Panel typeVA
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Display technologyLED
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
USB portYes
HDMI version2.0
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
Wi-FiYes
USB ports quantity2
PC Audio outYes
DisplayPorts quantity1
DisplayPorts in1
HDMI input ports quantity3
Audio
Built-in speaker(s)No
Design
Product designDigital signage flat panel
Product colourBlack
Placement supportedIndoor
Panel mounting interface600 x 400 mm
Bezel width (top)1.39 cm
Bezel width (side)1.39 cm
Bezel width (bottom)1.39 cm
CertificationEMC Class A Safety 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Mounting typeWall
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)330 W
AC input voltage220-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (sleep)0.5 W
Computer system
Computer systemNo
Operating system installedTizen
Built-in processorNo
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1904.3 mm
Display depth28.5 mm
Display height1085.3 mm
Display weight41.9 kg
Packaging data
Package width1222 mm
Package depth210 mm
Package height2077 mm
Package weight53.9 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40  °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
DisplayPorts in1
Thin Client
Features
Wall mountableYes
Other features
PC Audio outYes
Display technologyLED
Bezel width (top)1.39 cm
Bezel width (side)1.39 cm
Bezel width (bottom)1.39 cm
Slim design. Stunning performance.
Maximum impact in minimum space
Ultra Slim Depth
The QMC's ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD 4K series. Its sleek design and Slim Fit Wall Mount, helps you optimise space and install it neatly in a wide range of business environments.