LH85QBCEBGCXXY
Shipping Weight:
40 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
LH85QBCEBGCXXY, 5925615, 8806094979978
Display
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display diagonal2.16 m (85")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness350 cd/m ²
HD type4K Ultra HD
Response time10 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178 °
Viewing angle, vertical178 °
Pixel pitch0.487 x 0.487 mm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Panel typeVA
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Display technologyLED
Colour saturation72%
Haze rate2%
RGB colour spaceNTSC
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
USB portYes
HDMI version2.0
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
Wi-FiYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Design
Product designDigital signage flat panel
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
VESA mountingYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)16/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)231 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50-60 Hz
Computer system
Operating system installedTizen
Internal memory8 GB
Operating system versionTizen 7.0
Weight & dimensions
Display width1904.3 mm
Display depth28.5 mm
Display height1085.3 mm
Display weight41.9 kg
Packaging data
Package width2077 mm
Package depth210 mm
Package height1222 mm
Package weight53.9 kg
Packaging content
Stand includedYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40  °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Technical details
VESA mountingYes
Stand includedYes
Panel typeVA
Thin Client
Internal memory8 GB
Other features
Display technologyLED
Slim design. Stunning performance.
Maximum impact in minimum space
The QBC's unparalleled ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD series. It comes with the Slim Fit Wall Mount, which allows you to install it neatly and easily in any environment. QBC optimizes space with its sleek design that blends seamlessly into your business.