LH75QMCEBGCXXY
Shipping Weight:
43.5 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
LH75QMCEBGCXXY, 6267987, 8806094979886
Display
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m ²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178 °
Viewing angle, vertical178 °
Pixel pitch0.429 x 0.429 mm
Vertical scan range48 - 75 Hz
TouchscreenNo
Panel typeVA
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Display technologyLED
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
USB portYes
HDMI version2.0
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
Wi-FiYes
USB ports quantity2
PC Audio outYes
DisplayPorts quantity1
DisplayPorts in1
HDMI input ports quantity3
Audio
Built-in speaker(s)No
Design
Product designDigital signage flat panel
Product colourBlack
Placement supportedIndoor
Panel mounting interface400 x 400 mm
Bezel width (top)1.34 cm
Bezel width (side)1.34 cm
Bezel width (bottom)1.34 cm
CertificationEMC Class A Safety 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Mounting typeWall
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)214.5 W
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (sleep)0.5 W
Computer system
Computer systemNo
Operating system installedTizen
Built-in processorNo
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1682.3 mm
Display depth28.5 mm
Display height960.4 mm
Display weight33.4 kg
Packaging data
Package width1113 mm
Package depth180 mm
Package height1839 mm
Package weight43.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40  °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
DisplayPorts in1
Thin Client
Features
Wall mountableYes
Other features
PC Audio outYes
Display technologyLED
Bezel width (top)1.34 cm
Bezel width (side)1.34 cm
Bezel width (bottom)1.34 cm
Slim design. Stunning performance.
Maximum impact in minimum space
Ultra Slim Depth
The QMC's ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD 4K series. Its sleek design and Slim Fit Wall Mount, helps you optimise space and install it neatly in a wide range of business environments.