PS-TPT-0750FNFAGA-W
PSTPT0750FNFAGAW
Shipping Weight:
2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
PSTPT0750FNFAGAW, PS-TPT-0750FNFAGA-W
80 PLUS Gold certified, fully modular PSU, compatible with ATX 3.1 specifications, and equipped with a native 12V-2x6 connector.
Toughpower GT Snow Series
The fully modular Toughpower GT Snow series designed to deliver 80 PLUS Gold efficiency and is compatible with ATX 3.1 standards. Its native PCIe 12V-2x6 (12+4 pin) modular interface efficiently powers PCIe 12+4 pin graphics cards. Backed by an extensive 5-year warranty, the Toughpower GT Snow series meets the needs of value-oriented users seeking a new power supply with reliable performance.
ATX 3.1 Ready
ATX 3.1
ATX 2.0
Total power excursion
2X
1.3X
2X
Total Power Excursion
3X
GPU Power Excursion
PCIe Gen 5.1 Ready
Toughpower GT Snow series comes with a PCIe 12V-2x6 connector to offer powerful and stable performance allowing the PSU to natively run next-generation GPUs.
The wattage marked on the PCIe 12+4-pin cable connector represents the recommended wattage (Ref. Intel design guideline). The bundled PCIe Gen 5.1 (12+4pin) cable connector of the Toughpower GT Snow 750W can deliver up to 600W for PCIe 12+4pin graphics cards.
Note:
2. Please follow the recommended power requirements from the GPU manufactures before using the PCIe 12+4pin cable.
12+4pin Connector
Ultra Quiet 120mm Hydraulic Bearing Fan with Smart Zero Fan
Featuring an 120mm Hydraulic Bearing Fan to keep friction at really low level. Designed with our Smart Zero Fan to adjust the fan speed and minimizes undesired noise.
High Amperage Single +12V Rail & High-Class Technologies
Powerful single +12V rail can properly deliver the power you need for the best compatibility. The use of LLC and DC to DC circuit design provides very stable operation and enhanced voltage regulation.
AC INPUT
Input Voltage: 100 - 240V~
Input Current: 10A Max.
Frequency: 50Hz-60Hz
DC OUTPUT
+3.3V
+5V
+12V
-12V
+5VSB
Max Output Current
20A
20A
62.5A
0.3A
3A
Max Output Power
100W
750W
3.6W
15W
Total Power
750W
Fully Modular Low-Profile Cables
Connector TypeConnector QuantityCable QuantityCable Length
Main Power
(24Pin)
X 1X 1550mm
ATX 12V
(4+4Pin)
X 2X 2700mm
PCIe
(6+2Pin)
X 4X 2600mm+150mm
PCIe
(12+4Pin)
600W
X 1X 1600mm
SATA
(5Pin)
X 6X 2450mm+150mm+150mm
Peripheral(4Pin)X 4X 1400mm+150mm +150mm+150mm
Built-in Industrial Grade Protection
  • OCP
    Over Current Protection
  • OVP
    Over Voltage Protection
  • UVP
    Under Voltage Protection
  • OPP
    Over Power Protection
  • SCP
    Short Circuit Protection
  • OTP
    Over Temperature Protection
80 PLUS Gold Certified
P/NPS-TPT-0750FNFAG*-W
watts750W
ModelTPD-750AH2FXG-3
Max. Output Capacity750W
ColorSnow
Dimension ( W / H / D )150mm(W)x86mm(H)x140mm(D)
PFC (Power Factor Correction)Active PFC
Power Good Signal100-250 msec
Hold Up Time> 17msec at 80% load
Input Current10A Max.
Input Frequency Range50Hz-60Hz
Input Voltage100-240V
OPERATING TEMPERATURE0C to + 40C
Operating Humidity5% to 85%,non-condensing
Storage Temperature-40C to + 70C
Storage Humidity5% to 95%, non-condensing
COOLING SYSTEM12cm Hydraulic bearing fan
EfficiencyMeet 80 PLUS Gold at 115Vac input.
MTBF100,000 hrs minimum
Safety ApprovalCE/UKCA/ICES/TUV/LVD/RCM/CB/FCC/cTUVus/BSMI/CCC/BIS/S-MARK
PCI-E 6+2pin4
PCIe 12+4pin1(600W)