DCF1X65WH-ANZ
DCF1X65WHANZ
Shipping Weight:
1 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
DCF1X65WHANZ, DCF1X65WH-ANZ
  • ALOGIC Rapid Power 65W Inline GaN Charger with Detachable Power Cord
    This compact inline style USB PD power adapter provides fast and convenient charging of devices using USB-C Power Delivery up to 65W. With an integrated USB-C output lead this charger is an ideal replacement for original USB-C PD laptop chargers or as a spare to keep at the office or at home.
    Extend Your Charging Reach
    Charge any USB-C Device with USB-C Power Delivery
    This charger can provide up to 65W of power to high powered devices. Models are available with 100W and 140W outputs to ensure theres a size to suit every need.
    Compact & Portable Easy To Use And Carry
    Certified Safe Meets and Exceeds All Safety Standards
    PRODUCT SPECIFICATION
    • Package Contents: 1x ALOGIC Rapid Power Inline GaN Charger, 1x 1.5m Power Cord, 1x User Guide
    • Output: 1x USB-C (male) 1.5m integral charging cable, supporting:
      - USB Power Delivery charging output (5-20V DC)
      - 65W maximum output
    • Input: AC 100-240V ~50/60Hz, 1.5A
    • Features:- Single USB-C charging output
      - 1.5m cable + 1.5m power cord 3m total reach
      - Latest GaN charging technology
      - Miniature size compared to traditional chargers
      - Supports USB PD and proprietary fast charging protocols including:
      o USB PD 3.0 + PD 3.1 (DCF1X140xx models) + PD 2.0 + PPS
      o BC1.2
      o Qualcomm QC 4.0
      o MTK PE1.1/2.0
      - Multi-protection mechanism including OCP, OVP, OTP, OLP/SCP
      - UL94 V-0 fire rated housing
      - Certified, safe and reliable
      - Most modern notebooks and Chromebooks
      - Late model Apple MacBook Air/Pro
      - Tablets and phones with USB-C charging connections
      - Apple iPhone 15 and later
    • Physical Characteristics
    • Dimensions Excluding Cable (L x W x H, mm): 95 x 55 x 25mm
    • Weight (Excluding Power Cord: 205g
    • Colour: Black | White
    • Cable Length: 1.5m
    • Power Cord Length: 1.5m
      Environmental
    • Temperature: Operating: 0-35 Celsius Storage: -10-55 Celsius
    • Humidity: Operating: 45-80% RH Storage: 10-93% RH