DCF1X140BK-ANZ
DCF1X140BKANZ
Shipping Weight:
1 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
DCF1X140BKANZ, DCF1X140BK-ANZ
  • ALOGIC Rapid Power 140W Inline GaN Charger with Detachable Power Cord
    This compact inline style USB PD power adapter provides fast and convenient charging of devices using USB-C Power Delivery up to 140W. With an integrated USB-C output lead this charger is an ideal replacement for original USB-C PD laptop chargers or as a spare to keep at the office or at home.
    Extend Your Charging Reach
    Charge any USB-C Device with USB-C Power Delivery
    This charger can provide up to 140W of power to high powered devices.
    Compact & Portable Easy To Use And Carry
    Certified Safe Meets and Exceeds All Safety Standards
    PRODUCT SPECIFICATION
    • Package Contents: 1x ALOGIC Rapid Power Inline GaN Charger, 1x 1.5m Power Cord, 1x User Guide
    • Output: 1x USB-C (male) 1.5m integral charging cable, supporting:
      - USB Power Delivery charging output (5-20V DC)
      - 140W maximum output
    • Input: AC 100-240V ~50/60Hz, 1.8A
    • Features:- Single USB-C charging output
      - 1.5m cable + 1.5m power cord 3m total reach
      - Latest GaN charging technology
      - Miniature size compared to traditional chargers
      - Supports USB PD and proprietary fast charging protocols including:
      o USB PD 3.0 + PD 3.1 (DCF1X140xx models) + PD 2.0 + PPS
      o BC1.2
      o Qualcomm QC 4.0
      o MTK PE1.1/2.0
      - Multi-protection mechanism including OCP, OVP, OTP, OLP/SCP
      - UL94 V-0 fire rated housing
      - Certified, safe and reliable
      - Most modern notebooks and Chromebooks
      - Late model Apple MacBook Air/Pro
      - Tablets and phones with USB-C charging connections
      - Apple iPhone 15 and later
      Note: Ensure that the power adapter model chosen has sufficient power to operate the device it is being used with. If in doubt, the 140W model (DCF1X140BK) is adequate to power any device that supports USB Power Delivery.
      Physical Characteristics
    • Dimensions Excluding Cable (L x W x H, mm): 127 x 70 x 30mm
    • Weight (Excluding Power Cord: 395g
    • Colour: Black
    • Cable Length: 1.5m
    • Power Cord Length: 1.5m
      Environmental
    • Temperature: Operating: 0-35 Celsius Storage: -10-55 Celsius
    • Humidity: Operating: 45-80% RH Storage: 10-93% RH