All stock codes associated to this product
90NX0AA1M003N0, 90NX0AA1-M003N0, PM5406CGASF0101X, PM5406CGA-SF0101X
ASUS ExpertBook P5
Trusted by IT Experts.
Built for Worry-Free Business.
Work reimagined, with AI
Say hello to ASUS ExpertBook P5 a revolutionary leap in AI PC for work. Designed to elevate productivity for mobile professionals and home offices, ExpertBook P5 harnesses the power of Intel Core Ultra processors (Series 2)1. This AI powerhouse empowers you with our brand-new, exclusive meeting assistant ASUS AI ExpertMeet, streamline workflows and enhance collaboration. With a light yet durable aluminium chassis, stunning 2.5K 144 Hz display, and business-grade security and service, the ExpertBook P5 provides peak performance and seamless work experiences, anywhere.
Specifications
| Battery | 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Camera | "5.0M camera with IR function to support Windows Hello With privacy shutter" |
| Card Reader | |
| Dimensions | 31.27 x 22.71 x 1.04 ~ 1.80 cm (12.31" x 8.94" x 0.41" ~ 0.71") |
| Display Resolution | WUXGA (1920 x 1200) 16:10 |
| Graphics | AMD Radeon 840M |
| LAN | |
| Memory | 16GB DDR5 SO-DIMM |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Ports | "1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery 1x USB 4.0 Type-C support display / power deliver 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 2.1 TMDS 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x RJ45 Gigabit Ethernet" |
| Processor | "AMD RyzenAI 5 430 Processor 2.0GHz (8MB Cache, up to 4.5 GHz, 4 cores, 8 Threads) NPU 50 TOPs" |
| Product Family | Expertbook PM5 |
| Product Type | Expertbook PM5 |
| Screen Size | 14.0-inch |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Touch Screen | Non-touch screen |
| Warranty | 1Y OnSite Service |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | 1.33 kg (2.93 lbs) |
| Wireless & Bluetooth | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.4 Wireless Card |