F4-2400C14Q2-128GRK
F42400C14Q2128GRK
Shipping Weight:
0.5 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
F4-2400C14Q2-128GRK, F42400C14Q2128GRK, 3124989
F4-2400C14Q2-128GRK
Ripjaws 4 -The Ultimate DDR4 Memory for Intel X99 Platforms
4thGeneration Ripjaws Seriesmemory for thelatest DDR4 Systems!
Faster Transfer Speed
Starting from 2133MHz as standard frequency, DDR4 memory delivers much higher bandwidth than previous DDR memory. You can enjoy a faster computing experience for gaming, video & image editing, rendering, and other professional applications.
More Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2~1.35V, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Timeless Classic Stylish Redesign – Looking Great without Oversized Heatspreaders
Confidently knowing your system is a combination of beauty and brawn, Ripjaws 4’s new dashingly sleek heatspreader keeps your system cool and well cooled. Looks isn’t everything, but your rig should look great and perform great at the same time. And don’t worry; Ripjaws 4 has a module height of 40mm – the same height as previous Ripjaws family modules – and will be compatible with most CPU heatsinks!
XMP 2.0 Support
Limited Lifetime Warranty
Specifications
Series Ripjaws 4
  Memory Type DDR4
  Capacity 128GB (16GBx8)
  Multi-Channel Kit Quad Channel Kit
  Tested Speed 2400MHz
  Tested Latency 14-14-14-34-2N
  Tested Voltage 1.20v
  Registered/Unbuffered Unbuffered
  Error Checking Non-ECC
  SPD Speed 2133MHz
  SPD Voltage 1.20v
  Fan lncluded No
  height 40 mm / 1.58 inch