F4-2800C15D-16GTZB
F42800C15D16GTZB
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
F4-2800C15D-16GTZB, F42800C15D16GTZB, 3129130
F4-2800C15D-16GTZB
Overview
Designed for 6th Gen Intel® Core™ processor and Z170 chipset
Newest Generation of Extreme Performance DDR4 is Here!
The New Level of Ultimate Performance
First DDR4 Memory to Reach 4000MHz XMP Speed
Feel the Luxury
Up to 64GB Ultra Capacity
Developed for the Ultimate Compatibility and Reliability
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Limited Lifetime Warranty
Specifications
Series Trident Z
  Memory Type DDR4
  Capacity 16GB (8GBx2)
  Multi-Channel Kit Dual Channel Kit
  Tested Speed 2800MHz
  Tested Latency 15-16-16-35-2N
  Tested Voltage 1.25v
  Registered/Unbuffered Unbuffered
  Error Checking Non-ECC
  SPD Speed 2133MHz
  SPD Voltage 1.20v
  Fan lncluded No
  height 44 mm / 1.73 inch