F4-3000C15D-16GVRB
F43000C15D16GVRB
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
F4-3000C15D-16GVRB, F43000C15D16GVRB, 3124838, 4719692004550
F4-3000C15D-16GVRB
Overview
Feel the Rush of Ripjaws V
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
Color It Up
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Up to 64GB Ultra High Capacity
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Limited Lifetime Warranty
Specifications
Series Ripjaws V
  Memory Type DDR4
  Capacity 16GB (8GBx2)
  Multi-Channel Kit Dual Channel Kit
  Tested Speed 3000MHz
  Tested Latency 15-16-16-35-2N
  Tested Voltage 1.35v
  Registered/Unbuffered Unbuffered
  Error Checking Non-ECC
  SPD Speed 2133MHz
  SPD Voltage 1.20v
  Fan lncluded No
  Height 42 mm / 1.65 inch