F4-2800C16D-16GRR
F42800C16D16GRR
Shipping Weight:
0.5 KG (Includes product packaging)
F4-2800C16D-16GRR, F42800C16D16GRR, 3125010
F4-2800C16D-16GRR
Overview
Ripjaws 4 - The Ultimate DDR4 Memory
4th Generation Ripjaws Series memory for the latest DDR4 Systems!
Faster Transfer Speed
Starting from 2133MHz as standard frequency, DDR4 memory delivers much higher bandwidth than previous DDR memory. You can enjoy a faster computing experience for gaming, video & image editing, rendering, and other professional applications.
Extreme Speed in Overclocking
G.SKILL always strive to break past limitations. Ripjaws 4 series is the fastest DDR4 memory in the world, including an exclusive DDR4-3333MHz memory kit. Furthermore, Ripjaws 4 is the first DDR4 memory to break the DDR4 4GHz in overclocking, reaching an incredible speed of 4004MHz. Whether you are an PC performance seeker or a overclocker, Ripjaws 4 is your best choice.
More Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Timeless Classic Stylish Redesign – Looking Great without Oversized Heatspreaders
Confidently knowing your system is a combination of beauty and brawn, Ripjaws 4’s new dashingly sleek heatspreader keeps your system cool and well cooled. Looks isn’t everything, but your rig should look great and perform great at the same time. And don’t worry; Ripjaws 4 has a module height of 40mm – the same height as previous Ripjaws family modules – and will be compatible with most CPU heatsinks!
Limited Lifetime Warranty
Specifications
Series Ripjaws 4
  Memory Type DDR4
  Capacity 16GB (8GBx2)
  Multi-Channel Kit Dual Channel Kit
  Tested Speed 2800MHz
  Tested Latency 16-16-16-36-2N
  Tested Voltage 1.20v
  Registered/Unbuffered Unbuffered
  Error Checking Non-ECC
  SPD Speed 2133MHz
  SPD Voltage 1.20v
  Fan lncluded No
  Height 40 mm / 1.58 inch