F4-3400C16Q-32GTZ
F43400C16Q32GTZ
Shipping Weight:
0.5 KG (Includes product packaging)
F43400C16Q32GTZ, F4-3400C16Q-32GTZ, 3129149
F4-3400C16Q-32GTZ
Overview
Designed for 6th Gen Intel® Core™ processor and Z170 chipset
Newest Generation of Extreme Performance DDR4 is Here!
The New Level of Ultimate Performance
First DDR4 Memory to Reach 4000MHz XMP Speed
Feel the Luxury
Up to 64GB Ultra Capacity
Developed for the Ultimate Compatibility and Reliability
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Limited Lifetime Warranty
Specification
Series: Trident Z
Memory Type: DDR4
Capacity: 32GB (8GBx4)
Multi-Channel Kit: Dual Channel Kit
Tested Speed: 3400MHz
Tested Latency: 16-18-18-38-2N
Tested Voltage: 1.35v
Registered/Unbuffered :Unbuffered
Error Checking: Non-ECC
SPD Speed: 2133MHz
SPD Voltage: 1.20v
Fan lncluded: No
Height: 44 mm / 1.73 inch