F4-3400C16D-16GVK
F43400C16D16GVK
Shipping Weight:
0.5 KG (Includes product packaging)
F4-3400C16D-16GVK, F43400C16D16GVK, 3124863
F4-3400C16D-16GVK
Overview
G.Skill Ripjaws V DDR4
Feel the Rush of Ripjaws V
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
Color It Up
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Up to 64GB Ultra High Capacity
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Specifications
Series: Ripjaws V
Memory Type: DDR4
Capacity: 16GB (8GBx2)
Multi-Channel Kit: Dual Channel Kit
Tested Speed: 3400MHz
Tested Latency: 16-18-18-38-2N
Tested Voltage: 1.35v
Registered/Unbuffered: Unbuffered
Error Checking: Non-ECC
SPD Speed: 2133MHz
SPD Voltage: 1.20v
Fan lncluded: No
Height: 42 mm / 1.65 inch