TUF-RX6500XT-O4G-GAMING
TUFRX6500XTO4GGAMING
Shipping Weight:
1.55 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
ASUS TUF Gaming Radeon RX 6500 XT OC edition 4GB GDDR6 Video Card
Overview
  • Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
  • A 2.7-slot design expands cooling surface area to make the most of the powerful Axial-tech fans.
  • An all-aluminum shroud and metal backplate enhance durability.
  • A vented backplate prevents hot air from recirculating through the cooling array.
Specifications
Graphic Engine
Radeon RX 6500 XT
Bus Standard
PCI Express 4.0
OpenGL
OpenGL4.6
Video Memory
4GB GDDR6
Engine Clock
OC mode: up to 2825 MHz(Boost Clock)/ up to 2705 MHz(Game Clock)
Gaming mode: up to 2825 MHz(Boost Clock)/ up to 2685MHz(Game Clock)
Stream Processors
1024
Memory Speed
18 Gbps
Memory Interface
64-bit
Resolution
Digital Max Resolution 7680 x 4320
Interface
Yes x 1 (Native HDMI 2.1)
Yes x 1 (Native DisplayPort 1.4a)
HDCP Support Yes (2.3)
Maximum Display Support
2
NVlink/ Crossfire Support
Yes
Accessories
1 x Speedsetup Manual
Software
ASUS GPU Tweak II & Drivers: please download all software from the support site.
Dimensions
250 x 147 x 54 mm
9.76 x 5.78 x 2.12 inch
Recommended PSU
500W