LH46BVTLBC/XY
Shipping Weight:
45 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
LH46BVTLBC/XY, 1112681
460DXn-2
46" Commercial LCD Network Display
  • Advanced Cooling, 24/7 Operation
  • Placement in the Brightest Areas
  • RS232C In-Out
  • Up to 4000:1/10,000:1 Contrast Ratio
When people rely on your information, youd better be able to rely on your information display. The Samsung 46" 460DXn-2 is a commercial-quality LCD network display built for continuous 24/7 usage. Brightness levels up to 700 max nits, 10,000:1 dynamic contrast and Full HD 1080p increase legibility, and allow it to be placed in even the brightest environments. An integrated PC provides LAN/WAN control of multiple displays, while included MagicInfo-i software allows you to access web-based server from any location. And with thin 20mm bezels (.78"), those video walls will be more seamless than ever.
RS232C In-Out
High contrast ratio of up to 4000:1 static and 10,000:1 dynamic add detail and enhance legibility.
Full HD 1080p with HDMI
Full HD 1080p with HDMI
You can display content in the highest resolution possible.
Built-in PC for Control Over LAN/WAN
MagicInfo-i Software
Included software gives you a webbased server, so you can upload and control content from anywhere.
20mm Bezel for Seamless Video Walls
The thin, 20mm bezel (.78") means more seamless video walls. Natural Mode compensates for what bezel there is, allowing distortion-free video walls.
Display
Screen Size
LCD monitors are offered in a variety of sizes
46"
Brightness
500 cd/m / 700 cd/m
Contrast Ratio
The screen images will become sharper as the contrast level rises. .
4000:1(DC 30000:1)
1920X1080
  8ms
Viewing Angle (Horizontal/Vertical) 178/178
Color Support 16.7 Mil.
Signal input
Video Signal
Input signal that Monitor can get from devices such as PC, Audio, AV devices
Analog RGB, DVI -D, HDMI, CVBS
Sync. Signal
Type of sync that a monitor can support. Sync is seperated in both Horizontal and Vertical.
Separate H/V,SOG
Connector
D-Sub,DVI-D,CVBS, HDMI
Power 320W
<5Watt
Type Internal
Features
Plug & Play
DDC 2B
Mac compatibility Yes
Multimedia Speakers
Sometimes Samsung offers optional speaker.
10W x 2ch (built-in)
Wall-Mount Mounting Kit Available (WMN - 5770D)
Cabinet Color Black
Accessory Quick Setup Guide, Warranty Card, User's Guide, Power Cord, Remote Control, Batteries
Special Features
Unique sales point of product. It can be design, technology or spec
Dimension 42.0" x 26.8" x 12.2"
Product Dimension (Without Stand, WxHxD) 42.0" x 24.6" x 5.1"
Shipment Dimension (WxHxD) 46.9" x 30.0" x 12.0"