LH52BPPLBC/ XY
Shipping Weight:
65 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
1319970, LH52BPPLBC/ XY
520DX
52 professional LCD display
  • long lasting display
  • high brightness and contrast
  • full HD 1080p
  • built-in speakers
The SAMSUNG DX series LCD monitors feature the SAMSUNG DID panel, with innovative cooling technology that allows you longer hours of operation. Your message will be clear and bright even in areas with high ambient light, with 700 cd/m2 brightness and 5000:1 dynamic contrast ratio. Full HD 1080p and HDMI ensure impactful, high resolution images. Built-in speakers add convenience, and the ultra-thin 20 mm bezels let you create virtually seamless video walls. Impactful messages, lasting longer than ever. The SAMSUNG DX series.
Stand sold separately
long lasting display
full HD 1080p
high brightness and contrast
built-in speakers
Display Screen Size
Screen Size
LCD monitors are offered in a variety of sizes
52" Brightness 700 cd/m Contrast Ratio 2000:1 / 5000:1
Sound Speaker Type built-in (10 W x 2)
Specification Dimensions (WxHxD) 47.7" x 30.6" x 12.2" Weight 104 lbs.