LH46MVPLBB/XY
Shipping Weight:
45 KG (Includes product packaging)
LH46MVPLBB/XY, 1320015
460UT
46 LCD display
  • ultra-thin bezels
  • curved video walls
  • simplified maintenance
  • network content control
The Samsung UT Series 46" LCD displays feature bezels of just 2.4 mm on the bottom and right, and 4.3 mm on the top and left, for a total of 6.7 mm screen to screen. Video walls are virtually seamless. The Samsung MID46-2 ID Kit provides simple installation and video walls can be bent up to 40. Air ventilation is improved and the backs can be removed for servicing without having to disassemble your video wall. The Samsung UT series displays.
ultra-thin bezels
The UT series features a bezel measuring just 2.4 mm on the bottom and right, and 4.3 mm on the top and left (for a total of 6.7 mm screen to screen). It's the worlds thinnest large-format display bezel. Your video walls will be virtually seamless.
simplified maintenance
enhanced cooling
Air ventilation is improved to increase cooling and component life.
curved video walls
easy-to-install
MID46-2 ID Kit allows simple installation and the ability to bend up to 40 between displays.
network content control
The built-in PC and MagicInfo software allows you to easily control content over your LAN/WAN
460UT
Display Screen Size 46"
Brightness 700 cd/m
Contrast Ratio
The screen images will become sharper as the contrast level rises. .
Pixel Pitch 0.7455 (H) x 0.7455 (V)
Power Power Consumption
260 W
Power Supply AC 100 - 240 V ~ (+/- 10%), 50 / 60 Hz
Operating Conditions Temperature 10C ~ 40C
Humidity 10 ~ 80%
Specification Dimensions (WxHxD) 40.4" x 22.8" x 5.1"