LH65MGPLBF/XY
Shipping Weight:
75 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
LH65MGPLBF/XY, 1319533
650MP
Increase impact while delivering results
  • Powerful functionality
  • VESA Wall Mount Standard
  • Enhanced networking capabilities
  • Stunning, high-quality images
Powerful functionality
Stunning, high-quality images
Higher impact wall displays
 Higher impact wall displays
RS232C In-Out
 RS232C In-Out
Matrix Video Wall
 Matrix Video Wall
A smart sensor that automatically saves energy.
Stay in the loop with DVI-out.
 Stay in the loop with DVI-out.
VESA Wall Mount Standard
Panel Diagonal Size 65"
Type AMV3
Resolution 1,920 x 1,080 (16:9)
Pixel Pitch(mm) 0.744 (H) x 0.744 (V)
Active Display Area(mm) 1,428.48 (H) x 803.52 (V)
Brightness(Typ.) 500cd/m
Contrast Ratio 5,000:1
Viewing Angle(H/V) 178/178
Response Time(G-to-G) 5.5ms
Display Colors 8bit - 1,073.7M
Color Gamut 72%
Display Dynamic C/R 10,000:1
H-Scanning Frequency 30kHz ~ 81kHz
V-Scanning Frequency 56Hz ~ 85Hz
Maximum Pixel Frequency 165MHz
Connectivity Input RGB Analog D-SUB, DVI-D
Video CVBS, Component, BNC, HDMI
Audio RCA (L / R), Stereo mini Jack
Output RGB DVI-D (Loop-out)
Video BNC
Audio Stereo mini Jack
External Control RS232C (in / out)
Power Type Internal
Power Supply AC 100 - 240 V~ (+/- 10%), 50/60 Hz
Power Consumption On Mode 470W (max) / 430W (typ)
Sleep Mode Less than 2W
Off Mode Less than 1W
Mechanical Spec Dimension (mm) Set 1,554.0 x 924.0 x 123.9mm
Package 1,690 x 1,060 x 450mm
Weight (kg) Set 58.0kg
Package 67.4kg
VESA Mount 800 x 400mm
Stand Type Foot Stand (optional)
Media Player Option Type Slide-In Modular
Operation Operating Temperature 0C ~ 40C
Humidity 10 ~ 80%
Features Key Economy and Reliability
Special Lamp Error Detection, Anti Retention, Brightness Sensor, Temperature Sensor, Built-In Fan Control, RS232C MDC, Built in Speaker (15W + 15W), Plug and Play (DDC2B, DDC / CI), PIP / PBP, Video Wall (5 x 5), Pivot Display, Button Lock, Digital Daisy Chain, Slide In Moduler Design