EC-ST5000BPAAU
ECST5000BPAAU
Shipping Weight:
2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
ECST5000BPAAU, EC-ST5000BPAAU, 1319325, 8806386933657
Factor in its 14.2 megapixel quality and its 7x optical zoom power Schneider KREUZNACH lens and 19.6mm
And with a vivid 3.5" TFT Touch LCD, preserving any moment in a photograph or HD video is as easy as it is
brilliant. With the ST5000 in hand, any day can turn into a special memory.
Iconic looks. Innovative performance.
The ST5000's design is the sum of amazingly useful yet stunningly stylish innovations
that make it stand out from the crowd. Innovations like the Slanted Shutter, designed to
comfortably fit your finger, or the handsome oversized lens that lets you aim in style.
The ST5000's body is accented by fluid, hydro-formed lines. And its
self-standing Posture 7 physique makes taking those tricky
self-portraits a snap.
When it comes to brightness, it's brilliant.
When you're looking at brilliant 1,152K high-resolution images through a 3.5" TFT
Touch LCD, you know your photos are going to be something special. Its 14.2
megapixels of robust clarity deliver details you'd never thought you'd
be able to capture. And with its 7x optical zoom power
Schneider KREUZNACH lens and 19.6mm thick design,
which is impressively thin when you consider the
power it packs, your shot-taking skills are
immediately and undeniably enhanced.
It was engineered to help you get more
out of life.
HD movies in the palm of your hand
Imagine having HD video recording capabilities in a camera that fits in the palm of your
hand. One that delivers impressive 720p HD quality video at 30 frames per second.
With the H.264 format that offers recording time 2 times longer than MPEG-4 and 4
times longer than MJPEG video. And this camera lets you get creative just use one
of its many cool effects, such as sketch mode. Then hook it up to any HDTV or HD
monitor with an HDMI and you're ready to share all the HD action.
Cool effects make every photo unique
Samsung's Smart Filter, lens effect, delivers an artistic edge to your still shots and
videos. The Miniature filter gives your subjects a miniaturized look, the Vignetting filter
delivers a strikingly strong compositional contrast, and our Fish-eye filter gives your
video that cool distorted feel. So get creative and get Samsung.
The simple way to go pro
Turn any moment into a perfect memory. And a professionallooking photo.Whether it's
a few friends from last night's party or the moon reflectingoff the lake, Smart Auto 2.0
(Still & Movie)
instantly analyzes key elements of your composition then auto matically
adjusts to capture the perfect shot with multitude of different photo modes and movie
modes. And since life isn't a still life, the camera's object tracking feature captures
those subjects that just don't, or won't, stand still.
Shake, rattle or stroll
Tilt it, gesture with it, and you'll control it
Smart Face Recognition
Smart Album
Specifications
Features and specifications are subject to change without prior notification.
Usage note
(2) *Smart Filter : Miniature Filter, Vignetting Filter, Fish-eye1Filter, Fish-eye2 Filter
(3) * OIS (Optical Image Stabilization), DIS (Digital Image Stabilization)
(7) * Included battery may vary depending on sales region.
Image Sensor Type 1 / 2.3 (7.76mm) CCD
Effective Pixel Approx. 14.2 Mega-pixel
Total Pixel Approx. 14.5 Mega-pixel
Lens Focal Length Schneider KREUZNACH Lens f=5.6 ~ 39.2mm (35mm film equivalent : f 31 ~ 217mm)
F No. F3.3 (W) ~ F5.5 (T)
Digital Zoom Still image mode : 1.0X ~ 7.0X Play mode : 1.0X ~ 13.5X (depends on image size)
Exposure Control Program AE, AE Lock
Metering Multi, Spot, Center-weighted, Face Detection AE
Compensation 2EV (1 / 3EV steps)
ISO Equivalent Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1,600, 3,200
Flash Modes Auto, Auto & Red-eye reduction, Fill-in flash, Slow sync, Flash off, Red-eye fix
Range Wide : 0.3m ~ 3.2m, Tele : 0.5m ~ 1.9m (ISO AUTO)
Recharging Time Approx. under 4 seconds.
Interface Digital Output Connector USB 2.0 Hi-Speed
Audio Microphone : StereoInternal Speaker : Mono
Video Out AV : NTSC, PAL (user selectable)
DC power input 20Pin, 4.4V
Edit Pause during recording, Still Image Capture, Time Trimming
Image Stabilization   Dual IS (OIS + DIS)
Sharpness   Soft +, Soft, Normal, Vivid, Vivid +
Still Image Shooting Mode : Smart Auto, Auto, Program, Dual IS, Scene (4)
Edit Image Edit : Resize, Rotate, Trimming (6)
Date Imprinting   Date & Time, Date, Off (user selectable)
Power Source   Rechargeable battery : SLB-11A (1,100mAh) Adaptor : SAC-47, SCB34-U05
Physical Specification Dimensions (WxHxD) 103.8 x 58.3 x 19.6mm
Weight 156.9g (without battery and card)
Operating Temperature 0 ~ 40 C
Operationg Humidity 5 ~ 85%
System Requirement in general For Windows PC with processor better than Pentium 500MHz (Pentium 800MHz recommended), Windows XP / Vista, 250MB of available hard-disk space (Over 1GB recommend), Minimum 256MB RAM (Over 512MB recommended), USB port,CD-ROM drive, 1,024 x 768 pixels, 16-bit colour display compatible monitor (24-bit colour display recommended), Microsoft DirectX 9.0 or later
System Requirement for 720P H.264 Movie For Windows Intel Pentium 4, 3.2GHz or higher / AMD Athlin 64FX, 2.6GHz or higher, Windows XP service pack2 / Vista, Minimum 512MB RAM (1GB and above recommended), 64MB or greater video card, (nVIDIA Geforce 7600GT or higher / ATI x 1,600 series or higher recommended)
For Macintosh 1.8GHz Power Mac G5 or 1.83GHz Intel Core Duo or faster Macintosh computer, At least 256MB of RAM, 64MB or greater video card