EC-ST5500BPBAU
ECST5500BPBAU
ECST5500BPBAU, EC-ST5500BPBAU, 1319654, 8806386938539
makes it simple. With a vivid 3.7" Wide 1152K AMOLED Touch screen LCD , preserving any moment in a photograph
uploading any of those moments unbelievably easy.
Iconic looks. Innovative performance.
The ST5500's design is the sum of amazingly useful yet stunningly stylish innovations that
make it stand out from the crowd. Innovations like the Slanted Shutter, designed to
comfortably fit your finger, or the handsome oversized lens that lets you aim in style.
The ST5500's body is accented by fluid, hydro-formed lines. And its
self-standing Posture 7 physique makes taking those tricky self-portraits
a snap.
Instantly share your
favourite moments.
Send a silly self-portrait to your best friend, upload a video of your Dad
dancing to YouTube, or browse your best shots on your big screen TV.
And do it all wirelessly. Here's how. Just use the ST5500's Bluetooth to
instantly send a photo to another mobile phone. Or rely on the Wi-Fi
capability to email it directly from the camera or upload it
seamlessly to Picassa, Facebook, YouTube, and
samsungimaging.com. You can even upload a video you
just shot to YouTube. And with its ALLShare* technology,
you can actually manage, view and share your photos
conveniently from the couch by connecting wirelessly
to your big-screen TV.
Between DLNA (Digital Living Network Alliance)
certified devices.
Enjoy a whole new viewing
experience.
When you're looking at brilliant 1152K high-resolution images through a 3.7" Wide 1152K AMOLED Touch Screen LCD, you
 know your photos are going to be something special. The
 display offers an expansive 180 viewing angle, not to
 mention ultra-vivid colourseven when there's glare or less
 than ideal lighting conditions. Plus it reduces image
 blurring too. This way you can accurately visualize
 exactly what your picture will look like. And with its quick
 response time, you never have to wait for images to
 appear on the screen.
Smart Face Recognition
Built with Samsung's innovative Smart Face Recognition technology, the ST5500 automa-
Usage note
(1) * HDMI function is available when connected through Type D HDMI Cable (optional).
(3) *Smart Filter : Miniature Filter, Vignetting Filter, Fish-eye1Filter, Fish-eye2 Filter
(4) * OIS (Optical Image Stabilisation), DIS (Digital Image Stabilisation)
Image Sensor Type 1/2.3 (7.76mm) CCD
Effective Pixel Approx. 14.2 Mega-pixel
Total Pixel Approx. 14.5 Mega-pixel
Lens Focal Length Schneider KREUZNACH Lens f=5.6 ~ 39.2mm (35mm film equivalent : f 31 ~ 217mm)
Exposure Control Program AE, AE Lock
Metering Multi, Spot, Centre-weighted, Face Detection AE
Video Out AV : NTSC, PAL (user selectable) HDMI 1.4 : NTSC, PAL (user selectable) (1)
DC power input 20Pin, 4.4V
Still Image Shooting Mode : Smart Auto, Auto, Program, Dual IS, Scene (5)
Date Imprinting   Date & Time, Date, Off (user selectable)
Physical Specification Dimensions (WxHxD) 103.8 x 58.3 x 19.6mm
Weight ST5500 : 161.1g (without battery and card)
Operating Temperature 0 ~ 40 C
Operationg Humidity 5 ~ 85%
System Requirement in general For Windows BettePC with processor r than Pentium 500MHz (Pentium 800MHz recommended), Windows XP / Vista, 250MB of available hard-disk space (Over 1GB recommend), Minimum 256MB RAM (Over 512MB recommended), USB port, CD-ROM drive, 1,024 x 768 pixels, 16-bit colour display compatible monitor (24-bit colour display recommended), Microsoft DirectX 9.0 or later
System Requirement for 720P H.264 Movie For Windows Intel Pentium 4, 3.2GHz or higher / AMD Athlin 64FX, 2.6GHz or higher, Windows XP service pack2/Vista, Minimum 512MB RAM (1GB and above recommended), 64MB or greater video card, (nVIDIA Geforce 7600GT or higher / ATI X1600 series or higher recommended)
For Macintosh 1.8GHz Power Mac G5 or 1.83 GHz Intel Core Duo or faster Macintosh computer, At least 256MB of RAM, 64MB or greater video card