LH46MVTLBN/XY
Shipping Weight:
60 KG (Includes product packaging)
LH46MVTLBN/XY, 1125174, 8808987530471
46"LCD Display
460UTN-UD
  • ultra-thin bezel
  • UD software
  • curved video walls
  • network content control
Features
ultra-thin bezel
Bezel
The UT series features a bezel measuring just 2.4 mm on the bottom and right, and 4.3 mm on the top and left (for a total of 6.7 mm screen to screen). Its the worlds thinnest large format display bezel. Your video walls will be virtually seamless.
UD software
curved video walls
Curves
MID46-2 ID kit allows simple installation and the ability to bend up to 40 between displays
network content control
24 / 7 continuous operation
Improved panel cooling allows up to 24 /7 operation usage.
simplified maintenance
Specifications
Display Panel
    46" Class Diagonal Screen Size
    The diagonal measurement of a TV screen or monitor, from corner to corner.
    1366 x 768 Resolution
  • 0.7455 x 0.7455 mm Pixel Pitch
    3000:1 Contrast Ratio
    3000:1 Contrast Ratio
    8ms Response Time
    16:9 Aspect Ratio
    700 cd/sq m Brightness
    Amount of light a digital display can produce, as measured by candelas per square meter (cd/m2).
    178/178 Viewing Angle
Video Input Connectivity
    1 HDMI Input
Power Consumption
  • 330 W Typical Power Consumption
  • 2 Watt Max Standby Power Consumption
  • AC 100 - 240V (+/- 10%), 50/60 Hz
Mechancial Specs
  • 600 x 400 mm VESA Mount
Operation
    From 50-104 F
    Climate range in which a display can operate.
    From 10 80% Humidity
    Minimum and maximum air moisture in which a display will operate, as measured in percentage.
Features
    Lamp Error Detection, Temperature Sensor, Built-in Fan, IR in/Out, RS232C
    Additional functions and capabilities that are included with the display.
Dimensions
    40.4" x 22.8" x 5.1" Without Stand
    Width, height and depth of the display without the stand, measured in inches (in.).
    45.2" x 27.8" x 13.0" Shipping Size