LH70CSBPLBC/XY
Shipping Weight:
110 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
LH70CSBPLBC/XY, 700DX3, 700DX-3, 2407758
700DX-3
Overview
Get the highest quality images all day, every day
Features
A smart sensor that automatically saves energy.
Reliable, durable and dust-resistant.
Enhanced connectivity without extra costs.
Easy control goes the distance.
Set a schedule thats always on time.
A video wall that lives up to your standards
Create the ultimate video wall with Samsung LFDs that cater to your needs.
Save money, save space with built-in speakers.
Brighter lights, better picture.
Choose the right view, landscape or portrait.
Stay in the loop with DVI-out.
Twice the information, double the impact.
A screen that wont shatter your digital dreams. (option)
A great picture thats glare-free.
A slide-in design with easy accessibility.
Upgrade effortlessly.
Specifications:
Display
H-Scanning Frequency 30 - 81 KHz
Maximum Pixel Frequency 148.5 MHz
V-Scanning Frequency 56 - 85 Hz
Panel
Diagonal Size 70"
Type S-PVA (DID)
Resolution 1,920 x 1,080
Pixel Pitch(mm) 0.807 (H) x 0.807 (V) mm
Active Display Area 1,549.44 (H) x 871.56 (V) mm
Brightness 600 cd/
Contrast Ratio (Dynamic) 2,500:1
Viewing Angle(Horizontal/Vertical) 178 / 178
Response Time (G-to-G) 8 ms
Display Color 16.7M
Color Gamut 77%
Contrast Ratio 2,000:1
Light Source Type CCFL
Connectivity
Input RGB Analog D-SUB, DVI-D, Display Port
  Video CVBS, HDMI1, HDMI2, Component (D-SUB 15 Pin)
  Audio RCA (L/R), Stereo Mini Jack
Output Audio Stereo Mini Jack
  Power Out 5V
External Control   RJ45, RS232C (In / Out)
Network   SBB-A
Specification
Dimension (W x H x D) Set Dimension (WxHxD) 1,668.0 x 137.5 x 990.0 mm
  Package Dimension (W x H x D) 1,850.0 x 1,231.0 x 630.0 mm
Weight Set Weight 83.0 kg
  Shipment Weight 104.0 kg
Operation Time
Operating Temperature 0 - 40
Humidity 10 - 80%
General Feature
Key Professional Heavy Usage
Special
Lamp Error Detection, Anti Retention, Temperature Sensor, RS232C / RJ45 MDC, Built in Speaker (1 5W + 15 W), Plug and Play (DDC2B), PIP / PBP, Pivot Display, Button Lock, Smart Scheduling, Smart F / W Update
Power
Power Supply   AC 100 - 240 V ~ (+ / - 10 %), 50 / 60 Hz
Power Consumption Off Mode Less than 1W
  On Mode 740W (Max) / 680W (Typ)
  Sleep Mode Less than 1W