LH75QBNEBGC/XY
Shipping Weight:
60 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
LH75QBNEBGC/XY, 4416615
On Special till stock runs out
Bring Creative Content Ideas to Life
Share Intelligent, High-Quality Content
Intelligent Picture Quality
Streamline Operational Efficiency
Empower Secure and Remote Collaboration
Maintain Continuous Display Performance
Enjoy Convenient Display Management
Shield Content from Outside Interference
Basic
Backlight Technology:Edge LED
Brand Name:Samsung
Brightness:350 cd/m²
DVI:Yes
Display Resolution:3840 x 2160
Display Screen Type:LCD
Dynamic Contrast Ratio:6,000:1
Energy Star:Yes
HDMI:Yes
Operating System:Tizen 4.0
Processor Speed:1.70 GHz
Processor Type:Cortex A72
Product Family:QBN
Product Type:Digital Signage Display
Screen Size:190.5 cm (75")
Standard Memory:2.50 GB
USB:Yes
Wireless LAN:Yes
Display &raphics
Backlight Technology:Edge LED
Display Resolution:3840 x 2160
Display Screen Type:LCD
Pixel Pitch:0.43 mm
Screen Size:190.5 cm (75")
General Information
Brand Name:Samsung
Manufacturer Part Number:LH75QBNEBGC/XY
Manufacturer Website Address:https://www.samsung.com/au
Manufacturer:Samsung
Product Model:QB75N
Product Name:QB75N Digital Signage Display
Product Series:QBN
Interfaces/Ports
DVI:Yes
HDMI:Yes
Number of HDMI Inputs:2
Number of USB 2.0 Ports:2
Serial:Yes
USB:Yes
Memory
Standard Memory:2.50 GB
Miscellaneous
Energy Star:Yes
Network &ommunication
Ethernet:Yes
Wireless LAN:Yes
Physical Characteristics
Depth:6 cm
Height:96.7 cm
Weight (Approximate):38 kg
Width:168.5 cm
Power Description
Input Voltage:120 V AC
230 V AC
Processor &hipset
Processor Core:Quad-core (4 Core)
Processor Speed:1.70 GHz
Processor Type:Cortex A72
Software
Operating System:Tizen 4.0
Technical Information
Bezel Width:16.20 mm Top/Side
19.30 mm Bottom
Video
Brightness:350 cd/m²
Color Gamut:72%