LH55QHHPLGC/XY
Shipping Weight:
23 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
LH55QHHPLGC/XY, 4085482, 8806088995175
Samsung's QHH Series QLED Smart Signage
Samsung's QLED Signage: Unlock new Growth Opportunities
Showcase One Billion Colors with Optimal Precision
Amplify Immersion through Enhanced Brightness and Presentation
Basic
Backlight Technology:Quantum Dot LED
Brand Name:Samsung
Brightness:1500 cd/m²
Display Resolution:3840 x 2160
Display Screen Type:LCD
Dynamic Contrast Ratio:6,000:1
HDMI:Yes
Operating System:Tizen 3.0
Processor Speed:1.70 GHz
Processor Type:Cortex A72
Product Family:QHH
Product Type:Digital Signage Display
Screen Size:139.7 cm (55")
Standard Memory:3 GB
USB:Yes
Wireless LAN:Yes
Display &Graphics
Display Resolution:3840 x 2160
Display Screen Type:LCD
Screen Size:139.7 cm (55")
General Information
Brand Name:Samsung
Manufacturer Part Number:LH55QHHPLGC/XY
Manufacturer Website Address:https://www.samsung.com/au
Manufacturer:Samsung
Product Model:QH55H
Product Name:QH55H Digital Signage Display
Product Series:QHH
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
Number of USB 2.0 Ports:2
Serial:Yes
USB:Yes
Memory
Standard Memory:3 GB
Network &Communication
Ethernet:Yes
Wireless LAN:Yes
Physical Characteristics
Depth:4.4 cm
Height:69.8 cm
Weight (Approximate):17.30 kg
Width:122.5 cm
Power Description
Input Voltage:120 V AC
230 V AC
Processor &Chipset
Processor Core:Quad-core (4 Core)
Processor Speed:1.70 GHz