F4-3600C16D-16GVKC
F43600C16D16GVKC
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
F4-3600C16D-16GVKC, F43600C16D16GVKC, MEGSF4360016DVKC, MEGS-F4-3600-16D-VKC, 4713294223609, 4846983
G.Skill F4-3600C16D-16GVKC Ripjaws V DDR4-3600MHz CL16-19-19-39 1.35V 16GB (2x8GB)
Overview
Feel the Rush of Ripjaws V
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
Color It Up
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Up to 128GB Ultra High Capacity
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Limited Lifetime Warranty
Specifications
Memory Type
DDR4
Capacity
16GB (8GBx2)
Multi-Channel Kit
Dual Channel Kit
Tested Speed
3600MHz
Tested Latency
Tested Voltage
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking
Non-ECC
SPD Speed
2133MHz
SPD Voltage
1.20V