F4-4000C18D-16GTZRB
F44000C18D16GTZRB
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
F4-4000C18D-16GTZRB, F44000C18D16GTZRB, MEGSF4400016GTZRB, MEGS-F4-4000-16GTZRB, 4713294223852
G.Skill F4-4000C18D-16GTZRB Trident Z RGB DDR4-4000MHz CL18-22-22-42 1.35V 16GB (2x8GB)
Overview
The Ultimate DDR4 Just Got Better!
Full Range RGB Support
Exceptionally Engineered
Trident Z Means Overclocking
Reveal Your Inner Colors
Sync Up with System Lighting
XMP 2.0 Support
Limited Lifetime Warranty
Specifications
Memory Type
DDR4
Capacity
16GB (8GBx2)
Multi-Channel Kit
Dual Channel Kit
Tested Speed
4000MHz
Tested Latency
Tested Voltage
1.35V
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Checking
Non-ECC
SPD Speed
2133MHz
SPD Voltage
1.20V