LH65QMBEBGCXXY
Shipping Weight:
35 KG (Includes product packaging)
LH65QMBEBGCXXY, 8806094244304, 5475892
Unlock display possibilities for your business
Unlock new display possibilities for your Business
Clear visibility
Non-glare
Ensure critical information is always visible
Screen images simulated for illustrative purposes
Life-like colour expression
Dynamic Crystal Colour
Experience true-to-life colors
View incredible shades of colour in powerful 4K
Quantum Processor 4K
View lifelike shades of color in powerful 4K
Maximise your space
Slim and symmetrical design
Slim design that maximizes space
Minimal clutter design
Clean cable management
Zero obstacles to the viewing experience
Simplify conference calls
Video call applications
Make conference calls without messy installs
Collaborate between screens wirelessly
Smartview+
Collaborate between screens with wire-free speed
Streamline conference room management
Custom Home
Maintain meeting room settings without unintended changes
Enhance professional environments with expert tools
Professional Modes
* Display provides a simulated experience and is not intended for diagnosis purposes.
Simplified calibration between screens with mobile app
Smart Calibration
Easy and remote setup
Tizen Zero Config
Easier setups and updates for reduced workloads
Supports the latest web-based content
Upgradable Web-engine
Flexible installation for custom designs
Auto Level
Eco-packaging and industry certification to greenify our world
Eco-conscious technologies
* Certifications vary by model.
Specifications
Specifications Detail
Display
  • Diagonal Size 65"
  • Panel Type VA
  • Resolution 3,840 x 2,160
  • Pixel Pitch (HxV) 0.372 x 0.372 (mm)
  • Brightness (Typ) 500 nit
  • Contrast Ratio 4,000:1
  • Viewing Angle (H/V) 178/178
  • Response Time 8ms
  • Color Gamut 92% (DCI-P3, CIE 1976)
  • Glass Haze 25%
  • H-Scanning Frequency 30 ~ 81kHz
  • Maximum Pixel Frequency 594MHz
  • V-Scanning Frequency 48 ~ 75Hz
  • Dynamic Contrast Ratio Mega
  • Operation Time Support 24/7
Connectivity
  • HDMI In 3
  • DP In 1
  • DVI In N/A
  • Version of HDMI 2
  • Version of DP 1.2
  • Version of HDCP 2.2
  • Tuner In N/A
  • USB 2
  • IR In Yes
  • HDBaseT In N/A
  • Audio In No
  • Audio Out Stereo Mini Jack
  • Video Out N/A
  • Power Out N/A
  • RS232 In Yes
  • RS232 Out Yes
  • RJ45 In Yes
  • RJ45 Out N/A
  • WiFi Yes
  • 3G Dongle N/A
  • Bluetooth Yes
Electrical
  • Power Supply AC100-240V 50/60Hz
  • Power Consumption (Off Mode) N/A
  • Power Consumption (On Mode) 182 W
  • Power Consumption (Sleep Mode) 0.5 W
Set Dimension (WxHxD)
  • Set Dimension (WxHxD) 1453.9 x 831 x 46.3 mm
  • Package Dimension (HxWxD) 1611 x 973 x 185 mm
Weight
  • Net Weight 24.9 kg
  • Package Weight 33.3 kg
Operation Conditions
  • Temperature 0~ 40
  • Humidity 10 ~ 80%, non-condensing
Mechanical Specification
  • VESA Mount 400 x 400 mm
  • Bezel Width 9.2mm(U/L/R), 11.2mm(B)