FWD65X80K
Shipping Weight:
32 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
FWD65X80K, 9311929120320
Sony 65" X80K | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV (Google TV)
Overview
Works with Apple AirPlay / Apple HomeKit
Chromecast built-in
CHROMECAST BUILT-IN
Easy to wipe
EASY TO WIPE
Smart remote
SMART REMOTE
Flush Surface
FLUSH SURFACE
As the bezel is extremely narrow, your eyes naturally focus on the picture, not what's around it.
Living Decor
LIVING DECOR
Dolby Vision & Dolby Atmos
DOLBY VISION & DOLBY ATMOS
4K HDR processor X1
4K HDR PROCESSOR X1
TRILUMINOS PRO
TRILUMINOS PRO
4K X-Reality PRO
4K X-REALITY PRO
Motionflow XR
MOTIONFLOW XR
Auto Low Latency Mode
AUTO LOW LATENCY MODE
Auto HDR Tone Mapping
AUTO HDR TONE MAPPING
Auto Genre Picture Mode
AUTO GENRE PICTURE MODE
X-Balanced Speaker
X-BALANCED SPEAKER
Bluetooth connectivity
BLUETOOTH CONNECTIVITY
Ambient Optimization
AMBIENT OPTIMIZATION
Light Sensor
LIGHT SENSOR
Sound optimisation for your room
Works with BRAVIA CAM
WORKS WITH BRAVIA CAM
Google TV
GOOGLE TV
Specifications
Display
DISPLAY RESOLUTION (H X V, PIXELS)3840 x 2160
BACKLIGHT TYPEDirect LED
DISPLAY TYPELCD
TV VIEWING ANGLE-
CLARITY ENHANCEMENT4K X-Reality PRO
Network Connectivity
INTERNET BROWSERVewd
Connectivity
WI-FI STANDARDWi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
USB DRIVE FORMAT SUPPORTFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
RS-232C INPUT(S)1(Side)
IF (SATELLITE) CONNECTION INPUT(S)No
HDMI AUDIO RETURN CHANNEL (ARC)Yes (eARC/ARC)
CHROMECAST BUILT-INYes
APPLE AIRPLAYYes
APPLE HOMEKITYes
FEATURES SPECIFIED IN HDMI 2.1eARC/ALLM
Built-in tuners
TV SYSTEM (DIGITAL TERRESTRIAL)DVB-T/T2
TV SYSTEM (DIGITAL CABLE)-
CI+-
Design features
STAND DESIGNSlim Blade stand
Interface
USB PORTS2(Side)
RF (TERRESTRIAL/CABLE) CONNECTION INPUT(S)1(Side)
HDMI INPUTS TOTAL4(4Side)
ETHERNET INPUTS1(Side)
DIGITAL AUDIO OUTPUT(S)1(Side)
COMPOSITE VIDEO INPUT(S)1(Side, Mini jack)
COMPONENT VIDEO (Y/PB/PR) INPUT(S)No
AUDIO OUTPUT(S)-
HEADPHONE OUTPUT(S)1(Side)
SUBWOOFER OUTPUT(S)-
Picture and Audio Features
SOUND MODES-
PICTURE MODESVivid,Standard,Cinema,Game,Graphics,Photo,Custom,Dolby Vision Bright,Dolby Vision Dark
MOTION ENHANCERMotionflow XR 100Hz (Native 50Hz), Auto mode
HDR (HIGH DYNAMIC RANGE) COMPATIBILITYYes(HDR10,HLG,Dolby Vision)
AUDIO DESCRIPTION (AUDIO KEY)Yes
AUTO CALIBRATION WITH CALMANYes
SPEAKER CONFIGURATIONFull Range (Bass Reflex) x 2
SENSORLight
ACOUSTIC AUTO CALIBRATIONRoom Compensation
VOICE ZOOM-
Special features
USB HDD RECORDINGNo
ON/OFF TIMERYes
ELECTRONIC PROGRAM GUIDE (EPG)Yes
HDMI-CECYes
Eco and energy saving
POWER SAVING MODE / BACK LIGHT OFF MODEYes
POWER CONSUMPTION (IN STANDBY)0.5 W
MERCURY CONTENT(MG)0.0 mg
PRESENCE OF LEAD-
SCREEN SIZE (CM, MEASURED DIAGONALLY)164 cm
Dimensions and Weight
WEIGHT OF PACKAGE CARTON (GROSS)Approx. 32 kg
VESA HOLE PITCH(W X H)300 x 300 mm