PS-SPD-0550NNFABA-3
PSSPD0550NNFABA3
Shipping Weight:
2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
PSSPD0550NNFABA3, PS-SPD-0550NNFABA-3
Unmatched Reliability ATX 3.1 Power Supply
The Smart BX3 series is designed to meet ATX 3.1 standards, offering 550W, 650W, and 750W options. It's perfect for budget-conscious users seeking an efficient and reliable entry-level power supply, backed by a solid 5-year warranty.
ATX 3.1 Ready
ATX 3.1
ATX 2.0
Total power excursion
2X
1.3X
2X
Total Power Excursion
3X
GPU Power Excursion
Be Smart, Stay Quiet
Equipped with a 120mm fluid bearing fan for superior airflow. Additionally, the built-in Smart Zero Fan spins only when the load reaches a certain percentage to minimize unwanted noise.
High Quality 105C/221F Main Capacitor
High Amperage Single +12V Rail & DC to DC Design
Powerful single +12V rail can properly deliver the power you need for the best compatibility. The use of DC to DC circuit design provides very stable operation and enhanced voltage regulation.
AC INPUT
Input Voltage: 100 - 240V~
Input Current: 15A-6A
Frequency: 50Hz/60Hz
DC OUTPUT
+3.3V
+5V
+12V
-12V
+5VSB
Max Output Current
16A
16A
45.85A
0.3A
3A
Max Output Power
105W
550W
3.6W
15W
Total Power
550W
Built-in Industrial Grade Protection
  • OCP
    Over Current Protection
  • OVP
    Over Voltage Protection
  • UVP
    Under Voltage Protection
  • OPP
    Over Power Protection
  • SCP
    Short Circuit Protection
  • OTP
    Over Temperature Protection
Non-Modular Flat Cable Design
Connector TypeConnector QuantityCable QuantityCable Length
Main Power
(24Pin)
X 1X 1600mm
ATX 12V
(4+4Pin)
X 1X 1650mm+150mm
PCIe
(6+2Pin)
X 2X 1500mm+150mm
SATA
(5Pin)
X 4X 1500mm+150mm +150mm+150mm
PeripheralX 4X 1500mm+150mm +150mm+150mm
80 PLUS Bronze-Certified and Intel C6/C7 States Ready
P/NPS-SPD-0550NNFABA-3
ModelSPD-0550AH2NLB-3
Watts550W
Max Output Capacity550W
ColorBlack
Dimensions150mm(W)x86mm(H)x140mm(D)
PFC (Power Factor Correction)Active PFC
Power Good Signal100-150 msec
Hold Up Time> 17msec at 80% load
Input Current12A-5A
Input Frequency Range50Hz/60Hz
Input Voltage100-240V
Operating Temperture5C to + 45C
Operating Humidity20% to 85%
Storage Temperture-40C to + 55C
Storage Humidity10% to 95%
Cooling System12cm FDB Fan
EfficiencyMeet 80 PLUS Bronze at 115Vac input.