EC-ES30ZZBASAU
ECES30ZZBASAU
Shipping Weight:
0.5 KG (Includes product packaging)
ECES30ZZBASAU, EC-ES30ZZBASAU, 1314114, 8806071120034
Capture More Of Your Life
Capture More Of Your Life
You already have the eye. Now all you need is the camera to capture the world exactly the way you see it. The ES30 combines a 27mm ultra wide angle lens with a 5x zoom. Letting you can fit more in frame while delivering a deeper perspective. And the 12.2 mega pixels provides the sharp, crisp detail to reveal all kinds of things. Including what a great photographer you are.
Image Sensor Type 1 / 2.3 (Approx. 7.81mm) CCD
Effective Pixel Approx. 12.21 Mega pixel
Total Pixel Approx. 12.24 Mega pixel
Lens Focal Length Samsung 5X Lens f = 4.9 ~ 24.5mm (35mm film equivalent: 27 ~ 135mm)
Power Source   Battery: 2 x AACharger: N/A Connector Type: 8pin
Physical Specification Dimensions (WxHxD) 96.0 x 61.5 x 23.4mm
Weight 141g (without accessories)
Operating Temperature 0 ~ 40C
Operationg Humidity 5 ~ 85%
System Requirement in general For Windows Intel Pentium4 3.0GHz or above / AMD Athlon FX 2.2GHz or above Windows XP_SP2 / Vista / 7,250MB or more hard-disk capacity (over 1GB recommended) 512MB RAM (over 1GB recommended) nVIDIA Geforce 7,600GT or above / ATI X 1,600 series or above 1,024 x 768 pixels, 16-bit colour display compatible monitor (1,280 x 1,024 pixels, 32-bit colour display recommended) USB PortCD-ROM Driver DirectX 9.0c or above