EC-ES30ZZBABAU
ECES30ZZBABAU
Shipping Weight:
2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
ECES30ZZBABAU, EC-ES30ZZBABAU, 1314025, 8806071018447
Capture More Of Your Life
Capture More Of Your Life
You already have the eye. Now all you need is the camera to capture the world exactly the way you see it. The ES30 combines a 27mm ultra wide angle lens with a 5x zoom. Letting you can fit more in frame while delivering a deeper perspective. And the 12.2 mega pixels provides the sharp, crisp detail to reveal all kinds of things. Including what a great photographer you are.
When it comes to brightness, its brilliant.
Just what you had in mind
Just what you had in mind
Lost. And then found.
 Lost. And then found.
The camera loves you.
 The camera loves you.
VGA quality video. Now in a compact camera.
Shake, Rattle or Stroll
 Shake, Rattle or Stroll
High Sensitivity ISO 1,600
High Sensitivity ISO 1,600
Specifications
Features and specifications are subject to change without prior notification.
Usage note
(1) Frame rate: 30fps, 15fps Format: MJPEG Voice On, Zoom Mute, Off
(3) Image Adjust: Off, ACB, Red-eye Fix, Face Retouch, Brightness, Contrast, Saturation, Add Noise
Image Sensor Type 1 / 2.3 (Approx. 7.81mm) CCD
Effective Pixel Approx. 12.21 Mega pixel
Total Pixel Approx. 12.24 Mega pixel
Lens Focal Length Samsung 5X Lens f = 4.9 ~ 24.5mm (35mm film equivalent: 27 ~ 135mm)
F No. 3.5 (W) ~ 5.9 (T)
Digital Zoom Still Image mode: 1.0X ~ 5.0X Play mode: 1.0X ~ 12.5X (depends on image size)
Focusing Type TTL Auto Focus (Centre AF, Multi AF)
Exposure Control Program AE
Metering Multi, Spot, Centre-weighted
Compensation 2EV (1 / 3EV steps)
ISO Equivalent Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1,600
Flash Modes Auto, Auto & Red-eye reduction, Fill-in flash, Slow sync, Flash Off, Red-eye fix
Range Wide: 0.4m ~ 3.0m, Tele: 0.5m ~ 2.0m
Recharging Time 5 seconds
Interface Digital Output Connector USB 2.0
Audio Microphone: MonoInternal Speaker: Mono
Video Out AV: NTSC, PAL (User selectable)
Movie Clip Recording Movie Size: 640 x 480, 320 x 240 (1)
Edit Pause during recording, Still Image Capture, Time Trimming
Image Stabilization   DIS (Digital Image Stabilization)
Sharpness   Soft+, Soft, Normal, Vivid, Vivid+
Still Image Shooting (Mode: Smart Auto, Program, DIS, Scene, Movie) (2)
Edit Resize, Rotate, Photo Style Selector, Image Adjust (3)
Date Imprinting   Date & Time, Date, Off (user selectable)
Power Source   Battery: 2 x AACharger: N/A Connector Type: 8pin
Physical Specification Dimensions (WxHxD) 96.0 x 61.5 x 23.4mm
Weight 141g (without accessories)
Operating Temperature 0 ~ 40C
Operationg Humidity 5 ~ 85%
System Requirement in general For Windows Intel Pentium4 3.0GHz or above / AMD Athlon FX 2.2GHz or above Windows XP_SP2 / Vista / 7,250MB or more hard-disk capacity (over 1GB recommended) 512MB RAM (over 1GB recommended) nVIDIA Geforce 7,600GT or above / ATI X 1,600 series or above 1,024 x 768 pixels, 16-bit colour display compatible monitor (1,280 x 1,024 pixels, 32-bit colour display recommended) USB PortCD-ROM Driver DirectX 9.0c or above