LH46CKQLBM/XY
Shipping Weight:
60 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
LH46CKQLBM/XY, 1557986
460UT-2
46" LCD Display
  • Super Narrow bezel, seamlessly connected screens.
  • Brighter lights, better picture.
  • Enhanced connectivity without extra costs.
  • An innovative solution with easy access.
The Samsung UT series 46 LCD displays feature bezels of just 2.4 mm on the bottom and right, and 4.3 mm on the top and left, for a total of 6.7 mm bezel to bezel enabling video walls are virtually seamless. 460UT-2 offer total solution for video matrix. Simple video matrix installation is possible with embedded video wall feature, supporting max. 10 x 10. The samsung ID stand (MID462-UT2) enables multiple UT series LFDs to be simply stacked just like bricks. The specialised W/M accessary WMN460UTD enables LFDs to be added to and removed from the video matrix already set. White Balance adjustment option enable ensure correctly coloured video wall as a whole. Up to 100 LFDs are able to connected as Digital Loop out of HDMI, DVI and Display port with equal picture quality of full HD guaranteed. The RJ45 LAN MDC feature offer the powerful remote controlling with the present RS232C daisy chain MDC.
Keep the focus on your images, not on the frame. This LFD is incredibly slim and features a 6.7 mm bezel to bezel width. Create the ultimate video wall with screens that are seamlessly connected and picture perfect. This super-narrow monitor makes it easy to make a big impact wherever it’s displayed.
Twice the information, double the impact.
Choose the right view, landscape or portrait.
Easy control goes the distance.
Set a schedule thats always on time.
A video wall that lives up to your standards
Create the ultimate video wall with Samsung LFDs that cater to your needs.
A smart sensor that automatically saves energy.
Stay in the loop with DVI-out.
 Stay in the loop with DVI-out.
Reliable, durable and dust-resistant.
Save money, save space with built-in speakers.
A cool way to ensure longevity.
Specifications
Panel Diagonal Size 46"
Type S-PVA (DID)
Resolution 1366 x 768
Pixel Pitch(mm) 0.7455 (H) x 0.7455 (V)
Active Display Area(mm) 1018.353 (H) x 572.544 (V)
Brightness(Typ.) 500 cd/m (Energy saving on) 700 cd/m (Energy saving off)
Contrast Ratio 3000 : 1
Viewing Angle(H/V) 178 / 178
Response Time(G-to-G) 8ms
Display Colors 8 bit - 16.7 M
Color Gamut 72%
Display Dynamic C/R 5000 : 1
H-Scanning Frequency 30 kHz ~ 81 kHz
V-Scanning Frequency 56 Hz ~ 85 Hz
Maximum Pixel Frequency 148.5 MHz
Connectivity Input RGB Analog D-SUB, DVI-D, Display Port
Video Component, CVBS, HDMI1, HDMI2
Audio RCA (L / R) , Stereo mini Jack
Output RGB DVI-D (Loop-out)
Audio Stereo mini Jack
Power Out 5 V (for SBB)
External Control RS232C (in / out), RJ45
External Sensor Stero mini jack (IR in / out), mini USB (Ext. BR / IR sensor)
Power Type Internal
Power Supply AC 100 - 240 V~ (+/- 10 %), 50 / 60 Hz
Power Consumption On Mode 290 W (max) / 200 W (typ)
Sleep Mode Less than 2 W
Off Mode Less than 1 W
Mechanical Spec Dimension (mm) Set 1025.7 x 579.8 x 130.0
Package 1148 x 705 x 330
Weight (kg) Set 26.3
Package 31.7
VESA Mount 600 x 400 mm
Stand Type Foot Stand (optional)
Operation Operating temperature: 0C ~ 40C
Humidity 10 ~ 80%
Feature Key Super Narrow Bezel (3.3 mm)