LH55UHFHLBB/XY
Shipping Weight:
35 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
LH55UHFHLBB/XY, 8806088314525, 3378004
Samsung UH55F-E Full HD Videowall Display Monitor
Overview
Premium video wall displays featuring deeper visual impact and thinner bezel width of 1.7mm.
Key Highlights
Videowall Videowall
24/7 operation 24/7 operation
New factory calibration New factory calibration
Extreme narrow bezel Extreme narrow bezel
Direct LED Direct LED
Anti-Glare Anti-glare
  • Extremely narrow bezel (1.7mm) for a virtually seamless, life-like viewing experience
Features
Deeper visual impact and thinner bezel width than existing video walls
The UH55F-E SMART Signage has been born with Samsung's penchant for unlocking new levels of bezel thinness. The UH55F-E display features an ultra-narrow bezel width of just 1.15 mm (0.045 in) at top and left and 0.55 mm (0.021 in) at bottom and right, resulting in the extremely narrow bezel-to-bezel width of 1.7 mm (0.067 in) and minimizing the visual distraction of video walls to elicit impacting imagery of products and services. With the extremely narrow bezels of the UH55F-E video wall display, the near-seamless picture spreads across multiple displays to captivate and impress customers.
Deliver content without any reflection under lighting
Implement a robust UHD video wall solution at low cost
Realize the full power of UHD with Advanced Factory Calibration
Witness unparalleled panel quality that was made to last
Vivid and Reliable Content Delivery for the Needs of your Business
All-in-One Box delivers cost-efficient, yet robust usability
Highly configurable Wall Mounts adaptive to your desired layout
Specifications
Panel
Diagonal Size
55
Type
D-LED DID
Resolution
1920*1080 (Full HD)
Pixel Pitch(mm)
0.63mm(H) X 0.63mm(V)
Active Display Area(mm)
1209.6 X 680.4mm
Brightness(Typ.)
700 nit
Contrast Ratio
Viewing Angle(H/V)
178/178
Response Time(G-to-G)
8ms
Display Colors
8 bit - 16.7M
Color Gamut
72%
Haze
25% (Outer Haze 23%)
Display
Dynamic C/R
MEGA DCR
H-Scanning Frequency
30kHz ~ 81kHz
V-Scanning Frequency
48Hz ~ 75Hz
Maximum Pixel Frequency
148.5MHz
Display
Speaker Type
N/A
Connectivity
Input
RGB
Analog D-SUB, DVI-D, Display Port 1.2
Video
HDMI 2.0 (2)
Audio
Stereo mini Jack
Usb
Only F/W upgrade
Output
RGB
DP1.2(Loop-out)
Video
N/A
Audio
Stereo mini Jack
Power Out
External Control
RS232C(in/out), RJ45
External Sensor
Detachable type(IR, Ambient)
Tuner
No
Power
Type
Internal
Power Supply
AC 100 - 240 V~ (+/- 10 %), 50/60 Hz
Power Consumption
Max[W/h]
297
Typical[W/h]
180
BTU(Max)
1013
Sleep mode
less than 0.5W
Off mode
less than 0.5W
Mechanical Specification
Dimension (mm)
Set
1211.6 x 682.4 x 96.3
Package
1355 x 809 x 320
Weight (kg)
Set
21.0kg
Package
28.2kg
VESA Mount (mm)
600 X 400
Protection Glass
Stand Type
Media Player Option Type
Bezel Width (mm)
1.15mm(U/L), 0.55mm(R/B)