LH82QENELGC/XY
Shipping Weight:
60.4 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
LH82QENELGC/XY, 4687867, 8801643525286
Amplify Business Messaging
Share Intelligent, High-Quality Content
Streamline Operational Efficiency
Elevate Visual Appeal in any Setting
Empower Secure and Remote Collaboration
Basic
Backlight Technology:LED
Brand Name:Samsung
Brightness:300 cd/m²
DVI:Yes
Display Resolution:3840 x 2160
Display Screen Type:LCD
HDMI:Yes
Operating System:Tizen
Product Family:QEN
Product Type:Digital Signage Display
Screen Size:208.3 cm (82")
USB:Yes
Wireless LAN:Yes
Display &Graphics
Backlight Technology:LED
Display Resolution:3840 x 2160
Display Screen Type:LCD
Screen Size:208.3 cm (82")
General Information
Brand Name:Samsung
Manufacturer Part Number:LH82QENELGC/XY
Manufacturer Website Address:https://www.samsung.com/au
Manufacturer:Samsung
Product Model:QE82N
Product Name:QE82N 82" UHD Signage Display
Product Series:QEN
Interfaces/Ports
DVI:Yes
HDMI:Yes
Number of DVI Ports:1
Number of HDMI Inputs:2
Serial:Yes
USB:Yes
Network &Communication
Ethernet:Yes
Wireless LAN:Yes
Physical Characteristics
Colour:Black
Silver
Depth:6.1 cm
Height:105.4 cm
Weight (Approximate):44.40 kg
Width:183 cm
Power Description
Input Voltage:120 V AC
230 V AC
Processor &Chipset
Processor Core:Quad-core (4 Core)
Software
Operating System:Tizen
Technical Information
Video Wall Compatible:No
Video
Brightness:300 cd/m²
Color Gamut:72%
Scan Format:2160p
No additional files, specification sheets, guides or documentation found for product.
Warranty: 3 year on-site
Full manufacturers warranty details are available at the manufacturers (Samsung) web site.
To apply for return of a product just go to our returns page.
Visitor Reviews
[ There are no visitor reviews for this product yet]
Review Product
Click on a thumbnail to view it below
Current Displayed Product (Preselected for you) LH82QENELGC/XY QE82N Commercial UHD Display
Price
Monitors - Commercial Displays (51" and Larger) LH82QENELGC/XY QE82N Commercial UHD Display