LH55VHBEBGBXXY
Shipping Weight:
28.6 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
LH55VHBEBGBXXY, 5606612
Display
Display technologyLED
Display diagonal139.7 cm (55")
Display resolution1920 x 1080 pixels
HD typeFull HD
Panel typeIPS
Pixel pitch0.63 x 0.63 mm
Display brightness700 cd/m ²
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178 °
Viewing angle, vertical178 °
Colour gamut72%
Haze rate28%
Design
Placement supportedIndoor
OrientationLandscape/Portrait
Bezel width (top)1.3 mm
Bezel width (side)1.74 mm
Bezel width (bottom)0.44 mm
VESA mountingYes
Panel mounting interface600 x 400 mm
International Protection (IP) codeIP5X
Panel colourBlack
Product colourBlack
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
DVI-D ports quantity1
DisplayPorts quantity1
DisplayPorts out1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232CYes
USB portYes
USB ports quantity1
USB version2.0
HDCP version2.2
HDCPYes
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio inputYes
Power
Power consumption (typical)186 W
Power consumption (max)250 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40  °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Sustainability
Certification60950-1, EMC
Weight & dimensions
Width1212.2 mm
Depth70.4 mm
Height683 mm
Weight19.5 kg
Packaging data
Cables includedAC, DisplayPort, RS-232
Remote control includedYes
Package width1398 mm
Package depth257 mm
Package height844 mm
Package weight28.6 kg
Always-on, space-saving solution with extreme-narrow bezels
Transform any space with high impact visuals
The slender design and 70.4mm cabinet depth provide flexibility for installation and an extreme-narrow 1.74mm bezel-to-bezel width creates a seamless picture opening endless possibilities for designing a captivating visual experience.